en-bank
14 بهمن 1401 - 23:45

کلنگ‌زنی و افتتاح ۱۳۵ پروژه گازی طی دهه‌فجر در خراسان‌شمالی

مدیرعامل شرکت گاز استان خراسان‌شمالی از بهره برداری از ۲۵ پروژه و کلنگ زنی ۱۰۳ پروژه گازرسانی در استان خراسان شمالی همزمان با چهل و چهارمین سالگرد پیروزی انقلاب خبر داد.

سید محمود هاشمی، مدیرعامل شرکت گاز استان خراسان‌شمالی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در بجنورد اظهار کرد: ۲۵ پروژه شامل ۱۰ پروژه گازرسانی در بخش های روستایی، شهرک های روستایی و پروژه‌های جهش مسکن با بهره مندی ۱۲۲ خانوار، ۱۵ واحد صنعتی و تولیدی، دانشگاه و پارک تفریحی با اعتبار ۱۸ میلیارد تومان در دهه مبارک کلنگ‌زنی می‌شود.

وی گفت: در ایام دهه مبارک فجر،  ۵ شهرک روستایی شامل شهرک‌های روستایی کرپشلی، کلاته بهار، کرکولی، علی آباد و شهرک مرزبانی راز با ۱۸۰ خانوار از نعمت گاز بهره مند می شوند.

مدیرعامل شرکت گاز استان خراسان‌شمالی همچنین از گازرسانی به ۵ روستا شامل برج ذوالفقار، کلاته جعفری، کلاته قاجار، کلاته معینی و کلاته شهریاری با ۷۲ خانوار از نعمت گاز خبر داد. 

وی به گازرسانی به ۴ مورد گلخانه و ۳ مورد مرغداری به‌عنوان‌ بخشی از ۱۵ پروژه  قابل افتتاح در بخش صنعت اشاره کرد و گفت: برای گازرسانی به این تعداد واحد صنعتی، تولیدی و خدماتی به میزان  ۷ میلیارد تومان هزینه شده است.

هاشمی افزود: تمام ۲۵ شهر و همچنین ۷۵۷ روستا در استان از نعمت گاز طبیعی بهره مند هستند و ضریب نفوذ گاز شهری ۱۰۰ درصد و ضریب نفوذ گاز روستایی ۹۹/۱ درصد می باشد.

وی در ادامه تشریح پروژه های قابل کلنگ زنی در استان، به آغاز عملیات اجرایی گازرسانی به ۹۲ روستا با اعتبار ۴۳۰ میلیارد تومان اشاره کرد و گفت: ۸ روستا در شهرستان اسفراین، ۱۷ روستا در شهرستان راز و جرگلان، ۲۴ روستا در شهرستان مانه و سملقان،  ۷ روستا در شهرستان فاروج،  ۸ روستا در شهرستان بجنورد، ۱۴ روستا در شهرستان جاجرم و ۱۴ روستا در شهرستان گرمه گلنگ زنی می‌شوند. 

هاشمی مدیرعامل شرکت گاز استان تصریح کرد: احداث خط انتقال تقویتی کارخانه آلومینا و همچنین تقویت شبکه گاز در شهرستان‌های گرمه، جاجرم و اسفراین‌ هم در ایام دهه مبارک فجر با اعتبار ۲۳ میلیارد تومان کلنگ زنی خواهد شد. 

مدیرعامل شرکت گاز خراسان شمالی افزود : ۱۵ پروژه صنعتی شامل ۵ پروژه در بجنورد، یک پروژه در اسفراین، ۴ پروژه در فاروج، ۲ پروژه در شیروان، یک پروژه در گرمه و ۲ پروژه در جاجرم با اعتبار ۱۷ میلیارد تومان کلنگ زنی می شوند.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه تاکنون برای حدود یک‌هزار و ۵۰ صنعت استان و همچنین ۱۶ شهرک صنعتی و نواحی صنعتی، عملیات گازرسانی انجام شده است که این میزان ۸۲ درصد سبد انرژی استان را گاز تشکیل می دهد. 

هاشمی در پایان با اشاره به هزینه اجرایی ۱۳۵ مورد پروژه قابل کلنگ زنی یا افتتاح جمعا به میزان ۴۸۸ میلیارد تومان اعلام کرد: هزینه کلیه پروژه ها از محل منابع داخلی شرکت ملی گاز ایران تامین گردیده است.

پایان پیام/آ

منبع: فارس
شناسه خبر: 1017600